Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


 
Početna stranicaPočetna stranica  PretraľnikPretraľnik  Latest imagesLatest images  RegistracijaRegistracija  Login  

 

 Skotnost pasa

Go down 
Autor/icaPoruka
Diva
Ljubitelj životinja
Ljubitelj životinja
Diva


Broj postova : 325
Age : 28
Location : Dugo Selo, Prozorje
Registration date : 17.10.2007

Skotnost pasa Empty
PostajNaslov: Skotnost pasa   Skotnost pasa Emptypet pro 28, 2007 10:22 am

OPĆI POJMOVI

Skotnost kujice traje u prosjeku 63 (oko 9 tjedana) dana, iako se mladi mogu ošteniti tjedan prije ili poslije.



PRVI SIMPTOMI

Prvi znakovi skotnosti obično se ne očituju prije četvrtog tijedna. Neke kujice, a posebno one koje očekuju mali broj mladunčadi, zadržavaju svoj uobičajeni izgled i liniju do somog tijedna. Na početku nije uvijek moguće uočiti jeli kujica skotna ili nije, ustvari, često se njezin izgled i ponašanje ne mijenjaju. Tek tri tjedna nakon parenja veterinar može kontrolirati prisustvo malih u abdomenu, iako još nema veliih promjena u vanjskom izgledu. Uglavnom se nakon pet tjedna parenja može primjetiti povečanje težine i natečenost abdomena, koji će se povečavati sve do devetog tijedna.


KAKO SE BRINUTI O SKOTNOJ KUJI

Skotna kujica od petog tjedna trudnoće mora dobivati dvostuku količinu mesa s malo više povrća. Netreba joj davati mnogo kalcija, ali treba davati vitamin C, oko 500 mg svakog tijedna, s čestim i laganim obrocima. U ovom periodu kretanje životinje su sporije, kujica je mirnija i više spava. Savjetuje se da joj se omogući mirniji život, izbjegavaju preduge šetnje i preživahne igre. Neke kuje mogu imati izlučevine zelene boje koje dolaze od tvari koja se zove uteroverdin i oja ne predstavlja nikakav problem i obično nestanu u prva dva tjedna.


TRENUTAK ŠTENJENJA

Kada se približi trenutak štenjenja, kujica če postati nemirna i početi kružiti po kući kao da nešto traži. Pripremite joj ležaj, na primjer u nekoj kutiji sa papirom i krpama (na taj ležaj ju treba 1-2 ili više prije štenjenja navikavati da bude na njemu, nisam sigurna koliko, ali ja ću još za pripremu ležaja kod skotnih kujica kasnije napisati). Kada je trenutak štenjenja blizu, primjećuje se povećanje aktivnosti uz smanjenje apetita, u nekim slučajevima i povračanje. Štenjenje počinje naglo: kada se posteljica počinje probijati, kujica učstalo luči zelenu sluz. Budite blizu nje, ali je nemojte ometati. Obično se životinja šteni ispružena, iako se ponekad podiže na šape i kreče uokolo kad je pod naporom. Kontrakcije uterusa i drugih mišića izazivajuizlazak šteneta, te nakon drugih kontrakcija izlazak iz posteljice. U trenutku oštenjejna majka se odmah pobrine za novorođenče, odstranjuje košuljicu koja ga obavija i pobjede posteljicu i komad pupčane vrpce koji je s njom povezan.


Kada se pomaže kujici koja se koti, nužno je imati pri ruci neke predmete za prvu pomoć koji bi mogli zatrebati: dezinfekcijsko sredstvo, hidrofilnu vatu, kuhinjske krpe, vlažne ubruse, kiruške nožice...


To bi bilo to, što se tiče štenjenja is kotne kujice, ako ova tema tu ne pripada premjestite.




Ako bude bilo kakvih komplikacija pri štenjenju slobodno ovdje možete pitati za pomoć, imam knjigu o tome, pa ću rado pomoći. Ako nešto nerazumijete, slobodno pitajte.

Iz knjige : Psi , Francesca Chiapponi, Donatella Bergamino, Marina Raffo
[Vrh] Go down
http://flatteri.blog.hr
 
Skotnost pasa
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Izlozbe pasa....
» Titule pasa
» Lajanje pasa

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
 :: Opčenito o životinjama :: Zdravlje i njega životinja-
Forum(o)Bir: