Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


 
Početna stranicaPočetna stranica  PretraľnikPretraľnik  Latest imagesLatest images  RegistracijaRegistracija  Login  

 

 PANLEUKOPENIJA

Go down 
2 posters
Autor/icaPoruka
axel_sheba
Administrator
Administrator
axel_sheba


Broj postova : 824
Age : 113
Location : Zagreb,Savica
Registration date : 15.10.2007

PANLEUKOPENIJA Empty
PostajNaslov: PANLEUKOPENIJA   PANLEUKOPENIJA Emptyned stu 25, 2007 12:14 am

(Zarazni enteritis mačaka)
Panleukopenija mačaka je vrlo zarazna akutna virusna bolest (parvovirus; FPV) domaćih mačaka i zvijeri iz porodice mačaka. Zahvaljujući vrlo raširenoj vakcinaciji učinkovitim vakcinama, bolest se razmjerno rijetko javlja među domaćim mačkama. No, broj oboljelih divljih i necijepljenih mačaka je znatno veći.

Bolest se očituje povraćanjem, proljevom, dehidracijom, povišenom temperaturom (oko 41°C), iscjetkom iz očiju i nosa, te općom slabošću. Usljed oštećenja koštane moždine i limfnog sustava, smanjuje se i broj leukocita (leukopenija).

Ne započne li terapija na samom početku bolesti, životinja najčešće ugine za oko 5 dana.

(izvor: Veterinarska ambulanta 'Novo Brestje' d.o.o.-Dr Božidar Darko Martić)
****

To je stajalo života moje 2 mačke koje nisu nikad izlazile iz stana, ali mi smo donijeli virus doma na cipelama!
Zato je potrebno cijepiti sve mačke , pa i domaće.
[Vrh] Go down
BobikaThe
Administrator
Administrator
BobikaThe


Broj postova : 643
Age : 29
Location : Rijeka
Registration date : 18.08.2007

PANLEUKOPENIJA Empty
PostajNaslov: Re: PANLEUKOPENIJA   PANLEUKOPENIJA Emptyned stu 25, 2007 3:24 pm

Mi imamo velikih problema s Bingicom. Ijako ona je jakooo čista mačka, nikada nije imala buhe NIKADA nije prljava! Vani se kreće jakooo često po kiši i po svim vremenima ijako jako rijetko dođe i mokra, a kamo li uprljana... Ostatak dana provodi u kući. Ne vjerujem da ona ima tu paneleukopeniju (ajme koja riječ), ali mi smo je svejedno pokšali cijepiti i dati joj tablete. Tablete naravno nikako ne možemo dati uvijek je ispljune, a vjerujem dbi čak i ogrebala, ali kada idemo kod vetrinara. To je užas ona pristojno ode ispod stola i izbjegava vetrinraku u širokom luku... Uskoro ćemo ponovno iči ijako ja ne vjerujem da ćemo uspijeti! No
[Vrh] Go down
https://animals-4ever.forumcroatian.com
axel_sheba
Administrator
Administrator
axel_sheba


Broj postova : 824
Age : 113
Location : Zagreb,Savica
Registration date : 15.10.2007

PANLEUKOPENIJA Empty
PostajNaslov: Re: PANLEUKOPENIJA   PANLEUKOPENIJA Emptyned stu 25, 2007 3:27 pm

Panleukopeniju možemo prevesti kao lažnu leukemiju. Ta bolest razara krv, kao da je leukemija u pitanju. Prenose je virusi (kapljične infekcije - na travi recimo ) a ne buhe. Traje jako kratko i ako se na vrijeme ne otkrije mački nema spasa. Od nje boluju samo mačke , ne psi i ne ljudi.
[Vrh] Go down
BobikaThe
Administrator
Administrator
BobikaThe


Broj postova : 643
Age : 29
Location : Rijeka
Registration date : 18.08.2007

PANLEUKOPENIJA Empty
PostajNaslov: Re: PANLEUKOPENIJA   PANLEUKOPENIJA Emptyned stu 25, 2007 3:30 pm

Ček kada sam bila kod veta s Reom i Bobikom neki dan u čekaonici je bio jedan mačak... Kažu da se doslovno raspadao i dvjesto puta su naglasili kako samo mačke mogu oboljeti od toga i kako ga je vetrinarka rukama dirala. Je to možda to? Jer on se kažu jako dobro oporavio!
[Vrh] Go down
https://animals-4ever.forumcroatian.com
axel_sheba
Administrator
Administrator
axel_sheba


Broj postova : 824
Age : 113
Location : Zagreb,Savica
Registration date : 15.10.2007

PANLEUKOPENIJA Empty
PostajNaslov: Re: PANLEUKOPENIJA   PANLEUKOPENIJA Emptyned stu 25, 2007 3:35 pm

Vrlo lako vjerojatno da je to bilo to.
MAčka ima proljev koji jezivo smrdi po raspadanju, a često i povraća - a i to smrdi po raspadanju. Proljev često zna biti i krvav. Možemo dirati takvu bolednu mačku, jer se nama ništa ne može dogoditi. Kad je moj Axel imao taj "mačičak" (domaći izraz), Dona je imala male štence stare ni mjesec dana. Boravili su u istom prostoru ali malcima nije bilo ama baš ništa.
[Vrh] Go down
Sponsored content





PANLEUKOPENIJA Empty
PostajNaslov: Re: PANLEUKOPENIJA   PANLEUKOPENIJA Empty

[Vrh] Go down
 
PANLEUKOPENIJA
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
 :: Opčenito o životinjama :: Zdravlje i njega životinja-
Forum(o)Bir: